Top

Патувањето до рајот… Патување за цел живот

11 – 22 март 2019 година

Островите Хаваи се архипелаг од 7 големи острови, изградени од вулканска лава во средината на Тихиот Океан. Според античките легенди, 7-те острови се сметаат за врвови на 7-те планини на античкиот легендарен континент, кој исчезнал под океанот пред илјадници години. Ги има покриено сите свои тајни во длабочините на океанот, дозволувајќи им на легендите да ја инспирираат имагинацијата на многу генерации и трагачи. Некои од легендите сугерираат дека пред илјадници години највисоките планини на нашата планета Земја се наоѓале на местото каде што денес се островите Хаваи. Планините беа толку високи што го допираа небото и ѕвездените луѓе можеа да влезат во нашиот свет преку врвот на овие планини. Според легендите, вака започнал животот на нашата планета во почетокот на времето. Се верува дека седумте сестри од далечниот ѕвезден систем го преминале универзумот за да го засадат животот на светлината, љубовта и добрината на Земјата. Секоја сестра се искачи на врвот на планината и преку здивот Божји создаде живот во светите води на океанот. Така „седумте“ се кодирани во животот на Земјата – седум планети, седум чакри, седум дена, седум бои, седум ноти во музика итн… Ѕвездените луѓе го носеа огнометот од небото на Земјата што предизвика ерупција на вулкани и создавање на повеќе земјиште. Вулканската лава формираше земја со зелена природа, кристални води и ѕвездено небо. Не е случајно што во денешно време Хавајските острови се нарекуваат „ДРЖАВА НА ВИНОЖИТО“ на САД. На Земјата се роди нов живот на убавина и добрина. Луѓето живееја во мир, хармонија, радост и љубов. Тие ја сакаа својата татковина и ја почитуваа креативната моќ на вулканите, кои создадоа земја. Тие се восхитуваа на океаните, кои сеат живот и го обожаваа небото како простор на нивните предци.

Вака нашата мала група од ХУЕСА беше инспирирана да ги посети Хавајските острови и да го доживее овој живот во благодет.

Веднаш штом слетавме во Кона (Големиот остров) се почувствувавме во рајот низ боите на природата, пространоста на океанот, големината на лавата и звуците на постоењето. Ова е земјата каде што цвеќињата, дрвјата, птиците и китовите живеат во совршена хармонија. Силен дух на живот тече низ оваа земја создавајќи ја нејзината рамнотежа помеѓу четирите елементи на земјата, водата, огнот и воздухот. Бевме опкружени со боите на виножитото на мајката Земја, водата, небото, сонцето и лавата, кои нè исполнуваа со чувство за убавина и мир. Почвата е исклучително плодна бидејќи се негува со многу минерали и хранливи материи од вулканската лава. Како резултат на тоа се појавија уникатни шарени гигантски дрвја со големи стебла и расцутена разновидност на вегетацијата – без еквивалент на Земјата. Животот резонира во својата убавина низ секоја клетка на постоењето. Во оваа средина лесно може да се живее во благодарност, ценење и блаженство. Љубовната енергија на хавајскиот дух ве опфаќа во нејзината добрина, мекост и нежност. Низ шепотите на ветрот, повикот на океанот и светлината на ѕвездите ја слушавме приказната за создавањето. Дрвените статуи на моќните богови Ваикики беа свртени кон океанот за да ја покажат божествената моќ (маната) присутна на островите на оние кои се приближуваат до неговите брегови. Во 1779 година капетанот Џејмс Кук бил првиот што го открил островот Хаваи за остатокот од светот, но таму го загубил и животот. Нашата група пешачеше по патека од историјата од 4 километри до брегот на заливот Кеалакекуа, каде што капетанот Кук ја затекна својата смрт на 14-ти февруари 1779 година. Доживеавме горечки сончев ден поради сливањето на жешката лава се до брегот. Сфативме дека само со чиста намера и почит оваа света земја ќе го пречека секој што бара засолниште. Хавајскиот народ ја пренесува својата култура и традиции од генерација на генерација преку пеење, танцување, ритуали и иницијации за да научи на смирение, прифаќање и почитување на природата и животот. Хавајскиот јазик наликува на шепотот на ветрот, звукот на брановите и песните на китовите. Се состои од само 12 букви – 6 самогласки и 6 слогови; и ја изразува љубовта кон природата и сочувството кон сите живи суштества. Хавајскиот јазик се состои од зборови на добрина, чистота, благодарност и има длабоко духовно значење, кое резонира со нивната култура на чест на Мајката Земја, Океанот и Бесконечниот Космос. „Хоопонопоно“ ставот на благодарност кон животот и постоењето го доживеавме на секој чекор таму: „Извини, те молам прости ми, ти благодарам и те сакам“.

На локалниот јазик „HAWAI’I“ значи – создавање на бесконечен живот преку здивот Божји во светите води. Нема напишани сценарија, но приказната за создавањето се пренесувала од „уста на уво“ со многу генерации преку пеење, танцување, обожување на Мајката Земја и на Таткото Небо; негувајќи ја светоста на водите, кои им даваат живот на сите живи суштества и се поклонуваат на моќта на огнот на вулканите, кои создаваат нови домови за луѓето.

„АЛОХА“ е најчестиот збор во хавајскиот јазик кога луѓето се среќаваат и се поздравуваат за „здраво“ или за „збогум“. Тоа значи „здив од центарот на галаксијата“. Алоха е дух на благодатта и состојба на свест од која дејствувате или гледате на работите.

„МАХАЛО“ – значи „Благодарам“, благодарност што си жив и е начин на живеење. На Хаваи секој е во „МАХАЛО“ состојба за да им отстапи место на другите и да ги цени.

„ВАИКИКИ“ – се боговите на водата.

Хавајските луѓе никогаш не велат „збогум“, туку велат „додека не те видам следниот пат“ – „А ХУИ ХОУ“.

Во 14 век, Хавајските Острови биле населени од Полинезиски луѓе кои ги следеле птиците во океанот во нивната потрага по повеќе земја. Иако полинезиската култура е различна од културата на домородните хавајски луѓе, новодојденците го наследиле чувството за убавина кон природата и добрина кон сите живи суштества. Хавајскиот танц и музика ве прегрнуваат со мекост и го нудат своето нежно добредојде и гостопримство. Чувството да се биде дома преовладува насекаде низ Хаваите.

Небото таму изгледа толку блиску и се чувствувате како да можете да ги фатите ѕвездите. Прекрасна ѕвездена ноќна изведба го просветлува небото. Тоа е ѕвездена порта во нови димензии за да се бараат ѕвездените родители. Големиот остров е дом на една од најголемите астрономски опсерватории во светот, за набљудување и пребарување на нови ѕвезди и галаксии.

Нашата група ХУЕСА го посети најактивниот вулкан на Големиот Остров. Бевме сведоци на постојаната пареа која излегуваше од кратерот формирајќи густи облаци над вулканот. Здивот на божицата Пеле, божеството на вулканот, потсетува на нејзината моќ. Локалните луѓе веруваат дека само преку милоста на божицата Пеле може да се живее или посети Хавајските острови. Божицата Пеле формираше спектакуларни разновидни пејзажи насекаде низ лавата. Структурата на секое парче земја на островите – карпите, камењата, па дури и почвата, се формирани од чиста лава. Брегот на лава е дом на познатите хавајски зелени желки, кои ги несат своите јајца во малите базени со лава.

Островот Мауи е толку убав со своите бели, црвени и црни песочни плажи и прекрасни планини. По јогата, рано наутро нашата турнеја започна со посета на вулканот Халеакала, возејќи се преку змискиот пат до врвот. Кривиот пат отвори многу воодушевувачки погледи на синото небо, огромниот океан, високите вулкански планини и спектакуларната природа.

Го посетивме и државниот парк Лао Нидле(игла), сместен во бујното зеленило на долината Лао. „Иао Нидле(игла) “, за која се верува дека е природна карпеста формација, го инспирира локалното население со својата светост. Ко Тереза ​​нè иницираше сите нас во светите води во реката од долината и некои од нас скокнаа во нејзините студени води за да ја почувствуваат нејзината прочистувачка моќ.

Ја завршивме нашата турнеја на островот Оаху, кој е еден од најстарите меѓу 7-те Хавајски острови. Ги има традиционалните песочни плажи, бидејќи таму нема повеќе вулканска активност и лавата еродирала во прекрасни песочни плажи. Хонолулу не е само главен град на Хаваите, туку и место на виножита, песочни плажи со огромни бранови, шуми во Паркот Јурасик и духовни виртали. Нашата група ХУЕСА пешачеше до работ на изгаснатиот вулкан „Дијамант Хед“ со неверојатен поглед кон заливот Хонолулу и нашите срца беа исполнети со убавина и почит кон енергијата на нашата Мајка Гаја.

Ние со почит плативме за турата на историскиот залив Перл Харбор. Го посетивме споменикот парк во спомен на повеќе од 2300 војници, кои загинале во океанот по разорен воен воздушен напад. Многу од борбените бродови на морнарицата на САД биле уништени и потонале во океанот. Нашата група го посети познатиот воен брод Мисури, каде беше потпишан мировниот договор за завршување на Втората Светска Војна. Им оддадовме почит на сите војници, на сите мажи и жени кои ги загубиле животите за мирот, љубовта и просветлувањето на човештвото.

Едно патување заврши, но духот на убавината, добрината и вистината длабоко во нашите срца ќе останат да нè инспирираат со вербата дека тоа е рајот на Земјата како што го доживеавме на Хаваи. Чувствуваме толку длабока благодарност кон нашата Ко Тереза ​​која беше инспирирана да не донесе таму да го доживееме „хо’опонопоно“ принципот кон животот, да го цениме постоењето и да живееме во благодат. Во ова живо опкружување, Ко Тереза ​​ја искористи секоја прилика да не води и да не научи да се познаваме себеси и да живееме во благодарност и ценење. Патувањето до Хаваи беше вистинска примена да се биде свесен, разбуден и жив. Тоа беше патување во текот на животот каде што сите уживавме во патувањето без да бараме крајна дестинација. Секој од нас ја доживеа лекцијата од Ниво 17 за „спознај се себеси“. Да се ​​разбереш и спознаеш себеси е најважното нешто во животот. Сè друго ќе следи без напор.

„АЛОХА“ Хаваи;

„МАХАЛО“ Хаваи;

ВИ БЛАГОДАРИМЕ И ВЕ САКАМЕ!

„АХО’И’ХОУ“….

Share