Top

Патувањето на Хуеса во Тасманија – 14 до 19 април 2019 година

Патот на Хуеса во Тасманија, австралиската островска држава, започнува во Хобарт она 14 април, со Кȏ и група од 44 студенти. Целата група беше многу среќна, позитивна и возбудена.

Хобарт е главен град на Тасманија и се наоѓа на југоисточниот брег на островот, во основата на планината Велингтон, нашата прва станица. Од неговиот врв можевме да имаме општ поглед на градот и на крајбрежната линија. Таков прекрасен панорамски поглед – водни патишта, заливи, мали острови, ведро сино небо и многу зелени површини. Но, на врвот имаше повеќе да се види од спектакуларниот поглед: патеки за пешачење низ грмушките, интересни карпи, птици, валаби… Откако истражуваше наоколу, групата се собра на убаво место, седејќи на карпите, чувствувајќи го ветрот и сонцето додека ги слушаа зборовите на Кȏ, инспирирани од енергијата на местото.

Потоа дојде време за ручек и имавме можност да го посетиме Франклин Варф, толку пријатно место. Во Мур Ловер Дек имаше различни здрави јадења, свежи и вкусни морски плодови за сите вкусови. Освен тоа, јадењето со поглед на море и со добро друштво е секогаш пријатно.

По прекрасното време поминато на кејот, се вративме кај автомобилите за да тргнеме на патот и да возиме до нашата следна дестинација, Порт Артур, каде што ќе ги поминеме првите две ноќи. Какво добро изненадување кога пристигнавме во хотелот Стјуарт Беј Лоџ. Се наоѓаше во шума, покрај заливот, со убави и удобни куќички.

Следното утро, и покрај студеното време, се разбудивме рано наутро и бевме сведоци на изгрејсонцето покрај езерото додека вежбавме јога за да ги просветлиме телото и душата, подготвувајќи се за уште еден ден.

Вториот ден беше денот за посета на историскиот локалитет Порт Артур – музеј на отворено, еден од најпознатите австралиски затвори, наведен како Светско Наследство и некогаш познат како „неизбежен затвор“. Со бујни зелени тревници, прекрасни градини и нежен воздух, тешко е да се замисли Порт Артур како брутален затвор во кој имало повеќе од 1.000 осуденици во својот врв. Легендите велат дека „прогонувачките духови“ таму сè уште предизвикуваат вознемиреност. Добро е што веќе научивме на нашиот духовен пат да не судиме, да бидеме неутрални и да ги одржуваме нашите мисли позитивни и надвор од добро или лошо. Овој став е единственото нешто што може да нè заштити, чувајќи нè безбедни и подалеку од негативните вибрации кои би можеле да нè влечат надолу или да создадат лоши пречки во нашето магнетно поле. Со чиста намера и позитивен став, секогаш можеме да зрачиме со љубов, светлина и сочувство. Можевме да научиме многу лекции за животот и смртта; за доброто и лошото; правилното и злото. Можевме да ги надминеме негативните приказни и да продолжиме со позитивен став кон животот, да не ги повторуваме истите грешки и да не паѓаме во истата „дупка“. Нашата Хуеса група би можела убаво да се забавува, шетајќи низ градините; преминување портали, порти, благослов од ѕвонењето – посебно „почестување“ за нас – уживање во возење со брод низ заливот, искачување на рид… повторно, а панорамскиот поглед беше преубав… Пред да го напуштиме местото имавме добра медитација со намера да ги испратиме нашите најдобри желби за затворениците кои биле таму, за предците и за чуварите на местото и на регионот.

Во попладневните часови истраживме малку повеќе од областа Порт Артур, упатувајќи се кон Иглхаук Нек, за да го видиме Теселејтед Павмент. Специфичниот плочест тротоар пронајден таму, на брегот на заливот,Пиратс се состои од морска платформа со вдлабнати вдлабнатини, кои изгледаат како мозаик.

Почнува третиот ден и очекувавме уште неколку часа возење на тој ден. Значи, ништо подобро од започнување на денот со јога покрај езеро над убав и тенок песок. Изгрејсонцето беше особено посебно тоа утро, исполнувајќи го небото со различни нијанси на виолетова и розева, инспирирајќи се себеси.

По пат, првата станица на денот беше паркот на плажата Свонси, каде ни беше претставено преслаткото море од темно и светло сино измешано заедно, бел песок и многу куќички свртени кон плажата.

Неколку километри понатаму, стигнавме до Националниот парк Фрејсинет и започнавме патување до местото за пребарување на познатиот залив Вајнглас, една од најфотографираните глетки на Тасманија. Националниот парк Фрејсинет е преполн со природни добра, вклучувајќи ги розовите гранитни врвови на опсегот Хазард, шармантните заливи, плажите со бел песок и лагуните полни со птици. Патеките назад од местото за пребарување до паркингот нè водат низ различни патеки и би можеле да истражиме повеќе од областа. Имавме среќа што имавме многу време да уживаме, можевме подобро да се поврземе со природата таму. Неколку застанувања овде-онде за прегратка со карпи или дрво.

Потоа, уште час и половина возење додека да стигнеме до Скамандер. Таква посебна ноќ имавме тој ден со прекрасната вечера која ја собра целата група во најдобриот шамбала дух. Ресторанот беше затворен за нас. Ставија неколку големи маси за десет или повеќе луѓе, не ставија поблиску еден до друг. Имавме здрава и лесна вечера со печена риба, зеленчук, ориз, салата и помфрит како додаток. Едноставно но вкусно. Некои останаа за десерт, исто така многу лесен, специјален крем од кокос помешан со локално овошје.

Денот беше одличен, па како да не спиете добро? Но, не пред да одвоите малку време да му се заблагодарите на животот за она што сте го доживеале.

Неверојатно е како животот ни го носи најдоброто од она што ни треба кога сме на вистинската фреквенција. Следното утро имавме задоволство да вежбаме јога на убав простор покриен со мека зелена трева, свртен кон канал. Повторно водата беше присутна со нас за време на јогата и можевме да ги поставиме нашите јога душеци за да се соочиме со изгрејсонцето.

Планот за четвртиот ден во основа беше возен цел ден. Но, добро е што Универзумот секогаш наоѓа начин да нè изненади.

По многу часови возење, сè уште не ни беше воопшто досадно, бидејќи Тасманија има убавина каде и да погледнете. Стигнавме на местото наречено Кози Камер Саут. Тоа е место за кампување покрај прекрасна плажа во заливот Биналонг. И нашето изненадување беше токму таму и нè чекаше.

На почетокот мислевме дека само ќе се фотографираме и набрзина ќе погледнеме на плажата. Тогаш, одеднаш, кога сфативме, веќе трчавме по белиот песок како среќни деца што си играат. И не застанавме додека не дојдеме до куп интересни големи карпи на западниот крај на плажата. Некои карпи имаа горен дел во портокалова боја, други беа толку големи што лесно можеше да се собере целата група. Време е да седите и одморите додека ги слушате мудростите и инспиративните зборови на Кȏ. Енергијата на местото беше многу посебна. Наместо редовна медитација, тоа повеќе се чувствуваше како благослов. Сите го напуштивме местото исполнето со љубов, светлина и благодарност.

Имаше уште неколку часа возење пред нас додека да пристигнеме во нашиот хотел. На патот нè удри неочекуваното уште еднаш –Лисе 65 Аквакалчр во Св. Хелен.

Лисе 65 Аквакалчр е Фарма за Школки. Тие произведуваат врвни остриги во различни големини. Многу добро нè примија давајќи ни севкупен поглед на тоа како функционираат работите таму. Остригите се сметаат за врвни поради извонредните услови на водата и околината каде што растат. Откако дознавме за производството и ја истраживме фармата, имавме можност да ги вкусиме тие специјални остриги на локацијата. Хмм… вкусно… толку свежо, лесно и вкусно! Премиум остриги со лимон!

Неколку минути пред да пристигнеме во Дискавери Паркс Лоџ , нашето сместување за таа ноќ, имавме иницијација со вода на патот. Не зафати силен и пороен дожд. Тоа беше предизвикувачко пристигнување бидејќи домот се наоѓаше во шумата, во подножјето на планината Кредл. Беше многу интересно да се забележи одличното расположение на целата група која се справуваше со ситуацијата. Во секоја куќа имаше од 4 до 6 луѓе, што е уште една можност за вежбање на духот на Шамбала. Морам да кажам дека поминавме прилично добро.

Силниот дожд постојано паѓаше во текот на ноќта, а наутро сè уште врнеше многу, но тоа нè мотивираше да бидеме пофлексибилни и поотпорни и да уживаме во она што го имаме. Тоа е одлична можност да го примениме во пракса она што го учиме во училиштето на животот на ХУЕСА. Ако не можеме да излеземе надвор за јога, тогаш и малата викендица внатре е во ред. Требаше само да ги преместиме мебелот и куферите за да отвориме простор за 6-те јога душеци. Беше забавно. Кога сакаме, сè е можно.

По јогата сè уште не знаевме дали ќе биде можно да ја посетиме планината поради дождот. Потоа одвоивме време за убав појадок чекајќи да престане дождот. Веднаш ја собравме групата и отидовме директно во Центарот за посетители што беше веднаш од другата страна на патот. Повторно Универзумот играше покрај нас за да ни помогне.

Има толку многу патеки, толку многу што може да се истражи, на планината Кредл нудат мини автобуси за да ги водат посетителите до одредени точки. Отидовме право до последната станица, на самиот врв на планината, каде што има прекрасно езеро. Идејата беше да се прошета околу езерото. И го направивме тоа! Ни требаа 2 часа и 30 минути да ја постигнеме целта. На некои места дождот дојде за да не благослови. Шетањето околу езерото беше уникатно искуство со неверојатни пејзажи, виножита и силната енергија на суштествата од шумата. Колку свето место! Толку многу учење! Каков подарок да го поминеме целото утро таму додека не се спуштиме по планината и повторно не тргнеме на патот.

До крајот на денот стигнавме во Stanley. Сè уште не беше стемнето, а покрај морето за прв пат можевме да го видиме импозантниот монолит, нашиот главен мотив да го посетиме местото. Историското село Stanley е сместено во основата на The Nut (Оревот), остатоци од антички вулкански приклучок.

Беше четврток, вечерта пред Велики петок, и имавме уште неколку послужавници со вкусните остриги од Лисе 65 кои сè уште немавме можност да ги јадеме. Потоа сите се собравме во ресторанот на хотелот на нашата „последна вечера“ – прекрасен начин да ја поминеме нашата последна вечер заедно.

Рано наутро, како и обично, се сретнавме на јога. Областа не ни даде добри услови за поставување на душеците, затоа решивме да ги вежбаме 32-те вежби, првиот сет за јога што го научивме. Неколку минути откако почнавме да вежбаме, сфативме дека сите овци што беа во соседството и ја јадеа тревата на соседот, престанаа да јадат и ги кренаа главите за да ни се восхитуваат со смешен поглед. Не можевме да се воздржиме. Моравме да застанеме и да се смееме за момент.

Пред да го напуштите градот, време беше да го посетиме Д Нут. Многу стрмната патека за пешачење што води до врвот не нè измори. Полека почнавме да чекориме по патеката додека не дојдеме до врвот. Додека горе имавме шанса да ја прошетаме целата област на монолитот. Навистина вредеше. Сонцето што изгрева, студениот ветер на утрото, тишината и бескрајното темно сино море пред нас. Тоа беше еден од оние моменти на длабока благодарност да се восхитуваме на убавината на природата и да ги слушаме зборовите на мудроста на Кȏ, која ја користи секоја прилика во животот да ни помогне да го просветлиме нашето битие, а пред сè друго да бидеме целосни луѓе.

Патувањето беше скоро завршено. Нашите летови требаше да тргнат од аеродромот во Лансестон до крајот на попладнето, но беше Велики петок и имавме уште многу да истражиме.

Полна со радост и енергија, групата го обиколи градот Пингвин, крајбрежен град на половина пат од Лансестон, додека не решивме да застанеме во парк за да прошетаме. На крајот најдовме убаво место за пикник. Прекрасно си поминавме во паркот, разговарајќи и споделувајќи додека седевме на тревата под сенката на едно големо, силно и убаво дрво. За мене тоа изгледаше како совршен начин да се дојде до крајот.

Ја користам можноста да ѝ се заблагодарам на Кȏ за нејзината светлина, мудрост и водство во текот на нашето патување, а исто така и благодарност до целата група која го задржа доброто расположение дури и во најпредизвикувачките моменти, со духот на заедништво, соработка, коопераца и споделување. Од Хобарт на југоисточниот дел на островот, до Лансестон, северозападно, Хуеса групата ја премина Тасманија со духот на Шамбала.

Летисија До Канто Менезес Матеус

Share